FORENZNÍ ZNAČENÍ KOL

4. dubna 2017, 09:18 | Mikroregion zavádí forenzní značení kol

Mikroregion zavádí forenzní značení kol

 

BESKYDY – Zájmové sdružení obcí Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy připravilo, ve spolupráci s MP Frýdek-Místek a za podpory ministerstva vnitra, v rámci prevence kriminality projekt na forenzní značení jízdních kol, elektrokol a invalidních vozíků. Projekt pomůže řešit krádeže jízdních kol v mikroregionu, a to jejich forenzním označením a evidováním v národním registru.

Forenzní identifikační značení (FIZ), nazýváno také syntetická DNA, je metoda ochrany majetku, která především preventivní účinky. Samotné FIZ je složeno z roztoku lepidla a mikroteček s unikátním identifikačním kódem. Mikrotečky jsou tak malé, že nejsou pouhým okem viditelné, a celý roztok je po zaschnutí na předmětu navíc průhledný. Označená místa ani mikrotečky tak nejsou vidět. Výhodou této metody je, že nepoškozuje předmět, na který je roztok nanášen.

V roce 2016 značilo a registrovalo jízdní kola již 26 měst. V národním registru REFIZ je v současné době zaregistrováno více než 10.000 jízdních kol, přičemž odcizených je pouhých 58.

Značení v obcích mikroregionu bude probíhat ve dvou kolech, na jaře a na podzim. Místo značení upřesní každá obec samostatně, nejčastěji budou využívány prostory hasičské zbrojnice. Na webu http://mikroregion.reservanto.cz/ je možné si zarezervovat také konkrétní čas. Pokud by vám nevyhovoval termín značení ve vaší obci, můžete přijet a nechat si označit své jízdní kolo v kterékoli jiné obci mikroregionu. Žádné poplatky za značení se neplatí, služba je zcela zdarma, není ani důležité místo trvalého bydliště.

Celé značení jednoho kola trvá zhruba 10 minut. Roztok je nutné nanášet na čistá místa, proto je nezbytně nutné kolo před značením řádně očistit, a to i na místech hůře dostupných (spodní část rámu, všechny sváry atd.) Po značení je nutné nechat roztok zaschnout alespoň 24 hodin. V případě nepříznivého počasí bude termín značení přeložen. Občanům budou tyto informace včas sděleny místním obecním úřadem.

Na závěr shrnutí: co vzít s sebou – důkladně očištěné pojízdné jízdní kolo, občanský průkaz a doklad o nabytí (např. účtenku, fakturu, záruční list apod.), popř. se na místě vyplní čestné prohlášení o nabytí. Prosíme občany, aby k označení jízdních kol nevozili kola nepojízdná, zastaralá nebo poškozená, značení těchto kol je zbytečné a nákladné. Pro podrobné informace můžete využít kontaktu: Ing. B. Manďáková Radová, tel. 558 412 556, email: .

 

 

Termíny značení, čas vždy od 9.00 – 17.00

OBEC

TERMÍNY JARO

TERMÍNY PODZIM

Frýdlant nad Ostravicí

St 13. 5., So 17. 5.

So 2. 9., St 6. 9.

Baška

29. 4.

9. 9.

Bílá

29. 4.

X

Čeladná

6. 5.

16. 9.

Janovice

6. 5.

23. 9.

Kunčice pod Ondřejníkem

27. 5.

30. 9.

Lhotka

X

23. 9.

Malenovice

10. 6.

30. 9.

Metylovice

17. 6.

X

Ostravice

17. 6.

7. 10.

Pržno

3. 6.

14. 10.

Pstruží

24. 6.

7. 10.

Staré Hamry

X

16. 9.

Přílohy: