Díl třetí – MODRÁ JE DOBRÁ
Papír. Jeden z největších vynálezů lidstva. No vážně. Bez papíru by totiž do lidské historie nezasáhl knihtisk, alespoň určitě ne v takové míře. Gramotnost a vzdělanost by se bez papíru, coby levné alternativy k drahému pergamenu, jen stěží rozšířily tak mohutně, aby dokázaly zahnat temný středověk. A co teprve byrokracie – ta by bez papíru byla úplně nahraná…
Nejstarší zmínky o papíru sahají až do třetího tisíciletí před naším letopočtem, kdy s jeho výrobou začali v Číně. Nejprve z konopí, později z hedvábných a lněných hadrů. V Evropě začaly první papírny vznikat ve 12. – 14. století. A například ve Velkých Losinách můžete dodnes navštívit funkční „ruční“ papírnu, založenou před koncem 16. století. Sběr starého papíru má u nás rovněž dlouhou tradici, sbírá se systematicky už od 50. let minulého století, a na modré kontejnery jsme také dávno zvyklí. Víte ale přesně, co do nich patří a co ne?
Začněme tím, co ano: Noviny, časopisy, krabice, kartónová lepenka, obálky klidně i s průhledným plastovým okénkem, a bez váhání také obaly od vajíček či ruličky od toaletního papíru. A co nápojový kartón od mléka, džusu a tak podobně? No jasně, ten v Malenovicích také házíme do modrého, mezi papír. Dotřiďovací linka si s nimi poradí.
Ale pozor! Do „papíru“ naopak rozhodně nepatří: fotografie, kuchyňské utěrky, papírové kapesníky, voskový papír, termopapír (tzn. účtenky, autobusové jízdenky apod.), pečicí papír, ani papír mastný či jinak znečištěný.
Papír je poměrně dobře recyklovatelný materiál, ostatně první zmínky o jeho recyklaci pocházejí podle historiků již ze starověkého Japonska. Na druhou stranu i u papíru platí, že úplně nejlepší je snížit přímo jeho zbytečné nadužívání a rozumně přemýšlet o celkové spotřebě. Vyrábět ze starého papíru opět nový totiž bohužel také nelze donekonečna. Po zhruba čtyřech až pěti cyklech se i papír stává v zásadě nezpracovatelným odpadem.
Z recyklovaného o papíru se nejčastěji vyrábějí lepenkové krabice nebo toaletní papír. Část recyklátu se používá i při výrobě papíru nového. Z vláken, která již k výrobě papíru znovu použít nelze, se vyrábějí izolační výplně, plata na vejce, ruličky a podobné výrobky, u nichž kvalita samotného papíru není tolik důležitá. Někdy třeba i takové podivnosti, jako je umělý filmařský sníh.
Příliš dobrým nápadem rozhodně není pálení papíru v kamnech či kotli. K zatápění jsou jistě staré noviny výborné, ale nedokonalým spalováním balíku reklamních letáků uvolníte do ovzduší spoustu jedů a navíc si pořádně zanesete komín.
Na závěr ještě trocha statistiky. Průměrný Čech ročně vytřídí něco málo přes 20 kg papíru. Průměrný občan Malenovic je na tom prakticky stejně. To není špatné. Uvážíme-li však, že skutečná roční spotřeba papíru na osobu je přitom odhadována na přibližně 150 kg, je jasné, že pořád je ještě co zlepšovat…
Děkujeme, že třídíte.
Aktuální poruchy na konkrétní adrese můžete ověřit či nahlásit také na portálu: bezstavy.cz