Díl čtvrtý – SKLO MÁ ZELENOU!
Víte, co má společného prázdná láhev od vína a vltavín? Několik stejných písmen? Chemický vzorec? Barvu? No, vlastně tohle všechno. Sklo je zkrátka a dobře také svým způsobem klenot, drahokam, který byste přece do popelnice jen tak nevyhodili. Nebo alespoň ne mezi směsný odpad…
Sklo nás provází takřka na každém kroku a jeho hodnotu si mnozí z nás nejspíš poprvé uvědomili už v dětství. V pozitivním smyslu tehdy, když jsme si vracením lahví vydělávali své první vlastní koruny, v tom méně pozitivním, když jsme pak jimi museli zaplatit rozbité okno.
Zmíněné vratné lahve, tedy opětovné využívání skleněných obalů, jsou přitom z hlediska ekologie tím úplně nejlepším způsobem, jak z obalů zbytečně nevyrábět odpady. Bohužel ale logisticky poněkud náročnějším a také nikoli nejlevnějším. Proto se v praxi častěji setkáme s recyklací skla jako druhotné suroviny pro opětovnou výrobu skla nového. Přičemž tento proces lze naštěstí opakovat v podstatě do nekonečna.
Sklo představuje v rámci odpadu jednu z jeho nejtěžších složek. O to větší smysl má proto jeho vytřídění pro snížení celkové hmotnosti směsného odpadu a zlepšení podílu třídění. Doslova každá sklenice od zavařeniny má svou váhu! Dobrou zprávou je, že v roce 2021 jsme u nás v Malenovicích vytřídili celkem 27,262 t skla, tedy přibližně 34 kg na osobu, což je asi dvojnásobek republikového průměru. Jen tak dál…
Také kolem třídění skla ovšem panují různé mýty či pochyby. Udělejme si v tom tedy pořádek. V naší obci nejsou rozlišeny nádoby na čiré a barevné sklo, takže si vystačíme jen s kontejnery zelenými. A do nich samozřejmě patří: Tabulové sklo, sklenice, láhve – a to i nevymyté a s uzávěry či víčky. Opravdu. O ty je pak postaráno v procesu ručního i strojového dotřídění.
Funguje to tak, že sklo z kontejnerů putuje nejprve na tzv. střepiště a pak na linku, kde probíhá ruční předčištění. Tady pracovníci skládky nahrubo odstraní zbytky komunálního odpadu. Následně je sklo nadrceno a ke slovu přicházejí magnety a lasery, které ze střepové drti odstraní kovy, kamení, netavitelné sklo a další nežádoucí složky. Vyseparované střepy se potom rozdělí na čiré a barevné a nakonec se ještě roztřídí na hnědé a zelené. Ve formě skleněného granulátu pak vytříděné sklo míří do sklářských hutí, kde jako bájný Fénix opět povstane v plné kráse. Třeba jako pivní půllitr…
Na závěr ještě připomeňme, co by v kontejneru na sklo nemělo skončit nikdy: porcelán, žárovky, keramika, zrcadla, varné a laboratorní sklo, autosklo nebo sklokeramika.
Děkujeme, že třídíte.
Aktuální poruchy na konkrétní adrese můžete ověřit či nahlásit také na portálu: bezstavy.cz