Díl šestý – JEDLÉ TUKY A OLEJE
Smažíte právě řízky na dovolenou? Poletíte letadlem? A víte, jak spolu tyhle dvě věci souvisejí?
V dnešním dílu našeho odpadového seriálu se zaměříme na jedlé tuky a oleje. Jejich třídění je vlastně relativně novou záležitostí, aktuálně už ale dokonce povinnou ze zákona. V Malenovicích máme na separačních místech speciální popelnice na jejich odkládání teprve asi dva roky. Vypadají docela nenápadně, skoro jako běžná domácí popelnice, jen s oranžovým či růžovým víkem. O to důležitější však jsou.
Řada lidí bohužel i dnes vysmažený olej a další tuky bezmyšlenkovitě vylévá do dřezu či záchodu. To je ovšem to nejhorší, co v tomto ohledu můžete udělat. Spláchnutím totiž tuk či olej nezmizí. Naopak – začne v potrubí a čističce dělat pěknou paseku. Tuk v odpadu postupně ztuhne, nabaluje se a ucpává vše, co mu přijde do cesty. Následky jsou pak doslova „mastné“…
Takže jak správně na to? Po smažení nechejte olej vychladnout a slejte jej jednoduše do plastové lahve (skleněná by se při transportu mohla rozbít a zbytečně třídění zkomplikovat). Kromě slunečnicového, řepkového, olivového a dalších jedlých olejů můžete přidat i máslo, sádlo nebo margarín. Plnou „petku“ pak vhoďte do patřičné popelnice. Pozor, rozhodně ne mezi plasty. Tím byste nadělali víc škody než užitku…
A ještě jedno doplnění. Mezi potravinové tuky nepatří oleje motorové a technické. S těmi budete muset do sběrného dvora či na jiné místo zpětného odběru. Anebo můžete počkat na pravidelný svoz nebezpečného odpadu, který v obci probíhá dvakrát do roka.
Na závěr slíbená odpověď na otázku, jak spolu souvisí řízek a letadlo: Vytříděné jedlé tuky a oleje se po recyklaci stávají surovinou pro výrobu biopaliv 2. generace a letadlového paliva. Takže s trochou nadsázky na letošní dovolenou možná poletíte na stejný olej, na němž jste na Vánoce smažili kapra. Tak šťastnou cestu!
Děkujeme, že třídíte.
Aktuální poruchy na konkrétní adrese můžete ověřit či nahlásit také na portálu: bezstavy.cz