Díl osmý – BIO
Pokud máte zkratku BIO spojenou pouze se zbytečně předraženými jogurty v supermarketu, budete možná překvapeni, že biologicky rozložitelný odpad tvoří přibližně čtvrtinu z celkového objemu směsného komunálního odpadu vyprodukovaného průměrnou českou domácností. Jeho vytříděním by tedy bylo nejspíš možné výrazně snížit množství odpadu i ve vaší popelnici. Pojďme se tedy podívat, jak na to.
První volba – kompost!
Velkou část biologicky rozložitelného odpadu lze díky domácímu kompostování elegantně proměnit v úrodný substrát. V roce 2018 měli občané Malenovic možnost získat kompostér (díky dotaci OPŽP) zdarma. Nyní sice již tato nabídka není aktuální, ale pořízení podobné nádoby vás nevyjde na kdovíjak horentní sumy, řádově se pohybuje od několika stovek po nízké tisíce korun. Případně můžete kompostovat i „postaru“ v rohu zahrady.
Co na kompost patří a co ne…
Na kompost můžete s čistým svědomím hodit zbytky ovoce a zeleniny, slupky (z brambor i citrusových plodů nebo banánů), kávovou sedlinu a čajové sáčky (kromě textilních), nadrcené skořápky vajíček či ořechů, trávu, listí, drobné a nasekané větvičky, štěpku, kůru, piliny a také (vychladlý!) popel ze dřeva.
Určitě ale do kompostu nepřidávejte odřezky masa, kosti, olej a tuky, popel z cigaret a uhlí, prachové sáčky z vysavače, exkrementy masožravých zvířat, nemocné a napadené rostliny a odpad nebezpečný či nerozložitelný.
Kompost vyžaduje určitou péči – promíchávání jednotlivých vrstev, udržování přiměřené vlhkosti, dodržování doporučeného poměru jednotlivých složek apod., ale zas tak velká věda to není. A za svou snahu budete rozhodně odměněni…
Do velkého biokontejnéru
Na 4 místech v centrální části obce najdete kontejnery na bioodpad, do nichž můžete odkládat větve, listí, trávu a další objemný rozložitelný odpad, který vyprodukujete na vaší zahradě. Jde o službu pro občany, ovšem na místě je upozornit, že pokud vykácíte půlku ovocného sadu či celé stromořadí thují, zvažte prosím jejich individuální odvoz na sběrný dvůr nebo jinou likvidaci. Biodpad také nevhazujte v plastových pytlích. A do biokontejnerů nepatří ani psí exkrementy.
Jídlo je lepší raději nekoupit než vyhodit
S produkcí bioodpadu souvisí i množství jídla, které zbytečně končí v popelnici. Přestože je na světě řada oblastí, kde lidé trpí hlady, zhruba třetina světové produkce potravin se vyhodí. Konkrétně na každého z nás připadá ročně skoro tři čtvrtě metráku vyhozeného jídla! I tady lze samozřejmě část alespoň vytřídit, ale lepší je tomuto vyhazování předcházet. Nakupovat s rozumem (někdy přitom stačí nejít do obchodu hladoví), hlídat si ve spíži a lednici datum spotřeby a minimální trvanlivost (což jsou mimochodem dvě odlišné věci). Zkrátka méně je někdy více. A u odpadu to platí dvojnásob.
Děkujeme, že třídíte.
Aktuální poruchy na konkrétní adrese můžete ověřit či nahlásit také na portálu: bezstavy.cz